WordPress Sitemap Hatası : Error on line 2 at column 6-Çözümü

Bu yazımda yakınlarda karşılaştığım bir problemi ve çözümünü yazmak istedim. Özellikle WordPress sistemlerinde karşınıza çıkabilecek site haritası (sitemap)  hatası. Bir anda karşınıza çıkabilir ve belki basit olmasına rağmen zamanınızı çalabilir. Bunun için, kendimde deneyerek çözdüğüm basit bilgiler vereceğim.

HATAMIZ
This page contains the following errors:
error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document
Below is a rendering of the page up to the first error.

Sitemap XML Hatasının temelinde Kodlama hatası vardır. Açık bir “?>” PHP kodu unutulmuş olabilir yada devamında bulunan boşluklar. Çok basit görünüyor ama denediğimde ve çözdüğümde tek değiştirdiğim bu söylediklerim oldu.

Bu hataya Web sitenizi oluştururken kullandığınız eklenti, tema, temanızda kullandığınız function, Metabox dosyaları sebep olmuş olabilir.

1 YOL (EKLENTİLER):

Eğer WordPress Otomatik oluşturduğu sitem dışında bir eklenti kullanıyorsanız o hariç kullandığınız eklentileri devredışı bırakın.

Harita çalıştıysa eklentileri tek tek aktif ederek sorunşu eklentiyi tespit edebilirsiniz.

Her seferinde geçmişi temizleyerek bakmanızda yarar var.

Sorunu bulduğunuzda, aktif kullandığınız bir eklenti ise kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

2 YOL:

Tema kaynaklı bir sorun ise;

Temanızda kullandığınız bir function.php dosyası var ise bunu kontrol ediniz. Otomatik oluşturulduysa şu yolu izleyin.
(WordPress yönetici paneli > Görünüm > Tema Düzenleyici > Tema İşlevleri > functions.php)

Bu dosya içinde PHP kodlarınızı kontrol ediniz. Dosyanızın sonunda yada içinde “?>” kodundan sonra boşluk varsa siliniz ve dosyayı güncelleyiniz.

Burada bir problem yok ise metabox.php dosyası kullandıysanız/varsa o dosyayıda aynı şekilde kontrol ediniz, sonunda yada içinde “?>” kodundan sonra boşluk varsa siliniz ve dosyayı güncelleyiniz.

sonrasında tekrar geçmişi temizleyerek kontrol sağlayınız.

Umuyorum Site haritası (sitemap) hatanız çözülmüş olacak.


Eğer sorununuz çözülmediyse bana yazıp bilgi vermenizi rica ederim. Ben Karşılaştım ve çözümü deneme yanılma ve bir kaç yabancı kaynak ile çözdüm. Elimizde TR kaynakta olması WordPress çalışan arkadaşlara faydalı olacaktır diye düşünüyorum.