USB ile format nasıl atılır ? Windows kurulumu

Usb bellekleri artık her işimizde kullandığımız, verilerimizi taşıdığımız cihazlarımız oldu. Eski bir teknoloji olduğu için yeni tip sistemlerde CD ROM bulunmuyor bile. Eskiden bilgisayarcılara format için Windows Kurulum Cd si ya da Dvd si var mı diye sorardık. Şimdi ise bunların yerini USB bellekler aldı.Bunun sebebi tabii ki de USB belleklerin CD ve türevi şeylerden çok daha hızlı çalışıyor olması.

USB bellek ile format atmak günümüzde kullanılabilecek en hızlı format yöntemlerinden biri. Format atmak için kullanacağınız USB belleği, format atmaya uygun hale getirmek de oldukça kolay.

Aslında programsız (CMD) Usb bellekleri sistem üzerinde başlangıç yani boot yapabiliriz. (Bunu başka bir yazımda anlatacağım) Ama çoğu kişi bu işlemi yaparken karıştırabiliyor, yanlışlık yapabiliyor, süreçte zorlanıyor. Ben de bu işlemi Rufus (tıkla çalıştır program) ile nasıl yapacağınızı gösteren bir rehber hazırlamak istedim. Programı kolaylıkla indirebileceğiz linki aşağıda iletiyorum.

*Yazının uzunluğu gözünüzü korkutmasın, gayet kolay, TIKLA ÇALIŞTIR – SEÇ – YÜKLE yapacağınız bir program.

• Rufus’u indirmek için buraya tıklayın,
• Yüklemek istediğiniz işletim sisteminin ISO dosyalarına ihtiyacınız olacak. (Windows 7, Windows 10) hangi işletim sistemini yüklemek istiyorsanız ISO dosyasını indirmeniz gerekecek.
• Gerekli dosyaları indirdikten sonra, aşağıdaki işlemlere başlayabilirsiniz.

1. Rufus programını açın:
Rufus programını çalıştırdıktan sonra USB belleğinizi bilgisayara takın. Sonrasında en yukarıda bulunan “Aygıt” sekmesinden taktığınız USB belleği seçin.

2. Yazdırmak istediğiniz ISO dosyasını seçin:
ISO dosyasını yukarıda söylediğim gibi bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekiyor. İndirdiğiniz ISO dosyasını sağ yukarı tarafta bulunan “SEÇ” butonuna tıklayarak seçin. Hemen solda “Önyükleme seçimi” kısmında yüklediğiniz dosyanın isminin göründüğüne emin olun.

3. Dosya sağlamlığını kontrol edin:
Bazı durumlarda indirmiş olduğunuz ISO dosyalarında hasarlar olabiliyor. Böyle bir durum olmadığından emin olmanız için ki işlemi başlattıktan belli bir süre sonra hasarlı dosya kullandığınızı öğrenmek can sıkıcı olabilir.
ISO dosyasının sağlamlığından emin olmak için yapmanız gereken şey, “Önyükleme seçimi” ve “SEÇ” sekmelerinin arasında bulunan “tik işaretine” basmak. Bastıktan sonra alt tarafta bulunan kutucuk dolmaya başlayacak. İşlem bittiğinde “Durum” sekmesinde “HAZIR” yazıyorsa işleme devam edebilirsiniz. Eğer yazmıyorsa, ISO dosyanızı yeniden indirmeniz gerekir.

4. USB bellek yazdırma işlemini başlatın:
ISO dosyanızın sağlamlığını da kontrol ettiniz, artık işleme başlayabilirsiniz. Bunu için altta bulunan “BAŞLAT” butonuna basarak ilerleyin.

*Bu butona bastıktan sonra karşınıza bir uyarı penceresi çıkacak:
Eğer USB belleğinizde yedeklemeniz gereken bir dosya bulunmuyorsa, bu pencerede “Tamam”a basarak ilerleyebilirsiniz. Çünkü bu işlem sonrası USB belleğinizde bulunan verileriniz varsa silinmiş olacak. Yerine de Windows kurulum dosyaları getirilecek.

5 Windows kurulum USB belleğiniz hazırla
Windows kurulumu için kullanacağınız USB belleğinizin yazdırma işlemi başarıyla bitmiş olmalı. İşlemin bitip bitmediğini yine “Durum” sekmesinde bulunan kutucuğa bakarak anlayabilirsiniz. “HAZIR” yazıyorsa, işlem tamam demektir.