Outlook Pop3 E-Posta Kurulumu

POP(Post Office Protocol) mail almak için kullanılan, SMTP ve IMAP gibi bir e-posta iletişim protokollüdür.

POP3 ile size gelen mailleri sunucudan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu mailler üzerinde dilediğiniz değişikleri ve düzenlemeleri yapabilirsiniz. Sunucudan inen mailler bilgisayarınızda barındırıldığından dolayı da yapılan değişiklikler diğer diğer tarafları etkilemez.

Bu yazımda Outlook POP3 e-posta kurulumunu nasıl yapabileceğinizi resimli olarak anlatacağım.

(VİDEO ANLATIM)

– Outlook’u açın ve “Dosya” menüsüne tıklayın.

-Açılan pencerede “Hesap ekle” menüsüne tıklayın.
“Elle kurulum veya ek sunucu türleri” seçeneğini seçin ve ileri butonuna tıklayın.

“POP veya IMAP” seçeneğini seçip ileri butonuna tıklayın. (Sürüm veya program farklılığı olabilir POP olarak devam edeceğiz.)
-Bu bölümde hesap bilgilerinizi giriyorsunuz. Outlook E-Posta Kurulumu bölümüne oluşturduğunuz e-posta adresinizi,
‘Gelen Posta Sunucu’ ve ‘Giden Posta Sunucusu’ bölümüne ‘mail.domainadresiniz.com’ bilgilerini girin.
‘Kullanıcı adı’ bölümüne e-posta adresinizin tamamını,
‘Şifre’ bölümüne de oluşturduğunuz e-posta şifresini yazalım. Sonra ‘Diğer Ayarlar’ menüsüne tıklayın.

-Açılan pencerede ‘Giden Sunucu’ sekmesine tıklayın ve ‘Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor’ seçeneğini aktive edin.
-Aynı pencereden ‘Gelişmiş’ sekmesine tıklayın ve SMTP sunucu portunu ‘587’ olarak güncelleyin (genelde 25 olarak gelir) ve ‘İletinin bir kopyasını sunucuda bırak’ seçeneğini işaretleyin, ‘Sunucudan’ seçeneğine ’14’ girin ve ‘Tamam’ butonuna tıklayıp pencereyi kapatın.

(Burada sunucuda bir kopyasını bırakıyoruzki mail başka yerde kurulu ise orayada maili indirebilin. Sunucudan 14 gün sonra siliyoruzki sunucuda mail kutunuz dolmasın otomatik temizlensin. Süreyi yükseltebilirsiniz yada düşürebilirsiniz.. )


‘İleri’ butonuna tıklayın, sınama işlemi bittiğinde, hata yoksa tamamlandı yazacaktır. “Kapat” butonuna tıklayın ve pencereyi kapatın.

Örnek gösterdiğim resimler Outllok 2010 programı görüntüleridir. Ama mantık değişmeyecek, diğer sürümler hatta diğer programlardada aynı ayarları kullanabilirsiniz.