Freelance Web tasarımı yaptırmak için kiminle çalışmalısınız?

Serbest çalışan da diyebileceğimiz “freelance” kelimesinin aslında Türkçe karşılığı tam olarak paralı asker anlamına gelmektedir. Kendi işini kuran veya kurmak isteyen, bir yere veya mesaiye bağlı kalmadan evinde veya bir kafeden çalışmak isteyen veya proje bazlı çalışanların çoğunlukla tercih ettiği freelance artık bir çalışma stili haline geldi.
Bu çalışmada ay sonunda maaş veren biri, başınızda bekleyip neyi nasıl yapacağınıza karışan biri yoktur. Bu işi yapan kişiler normal işçilerden farklıdır. Geçim sıkıntısı yine vardır ancak freelance sayesinde kişiler sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğüne sahiptirler.

Freelance Çalışma Alanları
Bu işle uğraşan kişiler işverenin sadece işini yapmakla sorumludurlar. Sigorta ve diğer ihtiyaçları müşteriyi ilgilendirmez. Freelance olarak çalışanlar;

♦ Grafik tasarım çalışmaları
♦ Tasarım projeleri
♦ Çevirmenler
♦ Web sitesi (Web Tasarım) gibi alanlarda çokça görülür

Freelance faaliyetlerinin en çok karşılaşıldığı yerlerden olan web tasarımı, hizmet veren kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda seçimin, sizin ne istediğinizle doğru orantılı olarak değişir. Web tasarımı yapan tasarımcının kişiliği bu noktada çok önemlidir. Freelance web tasarım hizmetinin birçok avantajı vardır diyebiliriz. Son zamanlarda web tasarımına olan ilginin artması ve insanların iyi bir web sitesine sahip olmak istemeleri, bu alanda yapılan çalışmaları arttırmıştır ve sektörde rekabete yol açmıştır. Bu nedenle insanlar tercih konusunda zorlanmakta, tasarımlarını nereye yaptıracağını bilememektedirler.

Freelance Web Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?
Tasarımcıların ilk olarak özenli davranmaları ve hiçbir detayı atlamamaları gerekir. Freelance web tasarımı yapan kişiler web tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalara tasarımlarında yer vermelidirler. Bu noktaları şöyle sıralayabiliriz.

♦ Web tasarımı, karşı tarafa anlatılmak isteneni çok açık bir şekilde yansıtacak kadar sade ve anlaşılır olması.
♦ Web tasarımı yapılırken rengârenk değil yapılan işe uyacak, abartıya kaçmadan iş için seçilen birkaç renkten oluşan bir kombinasyon tercih edilmelidir. Bu sayede bütün sitenin uyumlu bir halde olması ve web sayfasına giren kullanıcıların sitenizde daha uzun vakit geçirmeleri sağlanır.
♦ Web sitesi tasarımlarında görselliğin yanı sıra sitenin kolay kullanımlı olması da oldukça önemlidir. Tasarımı yapacak, web tasarım uzmanları bu konuyu da göz önünde bulundurmalıdırlar.
♦ Web sitesi tasarlayan kişiler, web sitelerinin sürekli güncel ve aktif bir halde olabilmesi için düzenleme yapabilecekleri yazılımlar kullanmamalıdır.
♦ Web Tasarımı kadar içerikte önemlidir. Web sitesi tasarımlarında yazılan içeriğin kolay anlaşılır olması da önemli unsurlardan birisidir.
♦ Bunlara ek olarak web sitesi içeriğinin etkileşimli olduğu sayfalar, her zaman sizlere olumlu sonuçlar verecektir.

Marka olma yolunda ilerleyen firmalar, web sitelerinin tasarımını yaptırma aşamasında ”freelance web tasarım” yöntemini kullanmakta çekingen davranmaktadırlar. Bu noktada, web sitesi tasarımlarının hem kurumsal firmalar tarafından hem de freelancer kişiler tarafından yapılabildiğini hatırlatmam gerekir. Yani web sitesi tasarımınızı bir firmaya yada Freelance Tasarımcıya/Yazılımcıya yaptırabilirsiniz.

Seçtiğiniz freelancer, alanında uzman bir kişi ise web sitesi tasarımlarınızda bir sorun çıkmayacaktır zaten. Web sitesi tasarımında kişiler ya da kurumlar genellikle bu işi yapan yerin firma olmasını ister. Ama son zamanlarda freelance web tasarımı da oldukça yayılmıştır. Ayrıca Bu yöntem sizlere daha düşük maliyetli sonuçlar verecektir. Çünkü web tasarımı yapan firmalar, çalıştıkları ofisin elektrik, su ya da kira gibi temel giderlerini, kazanç yaptıkları işin maliyetine zorunlu olarak yansıtacaktır. Eğer bu yöntemi seçtiyseniz, tasarımı yaptıracağınız kişinin referanslarını ve tasarımlarını incelemeniz size bilgi verecektir. Bu yöntem, maliyet açısından da sizi yormayacaktır, tasarımı yapacak olan kişinin deneyimlerinin ve referanslarının yanı sıra dürüstlüğü de oldukça önemlidir.