Domain Alma ve Sorgulama

Domain almak için kısaca;

-Domaini kayıt edeceğiniz şirketi seçin
-Domain adı seçimizi yapın
Site domain sorgulama ile kullanılabilirlik kontrolü yapı.
-Domain uzantınızı seçin (.net, .com, .org vs)
-Domaininizi satın alın.


Bir web sitesi yaparken iki şeye ihtiyacınız vardır: 1- Sitenizi host edeceğiniz bir yer (HOSTİNG) ve 2- siteniz için bir alan adı (DOMAİN). Bu iki şey sizin sanal mülkünüz ve adresiniz olacak. İnsanlar sizi internette bulmak için bu adresleri kullanacak. Bunların her ikisi de elde etmesi gayet kolay şeylerdir, fakat bunları SEÇMEK bambaşka bir konudur.

Alan adınızı seçerken karşınıza sonsuz seçenek çıkar. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzbinlerce ad olduğu gibi, dijital ev adresinizin olası uzantıları da artmaya devam ediyor.

Diğer taraftan, bu konu hakkında çok da endişelenmemek gerekir. İyi bir alan adı seçmek çok önemli bir konu, bir o kadar da zor bir şey değildir. Bunun için biraz zaman ayırmak ve kafa yormak yeterlidir. Karşınıza çıkan ilk alan adını almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususları vardır.

Anahtar Kelimeye Dayalı Alan Adı Mı Tercih Etmeliyiz?

– Artık Google SEO’yu değiştirdiği ve algoritma güncellemelerini iyice rafine bir hale getirdiği için artık bu bir zorunluluk olmaktan çıkıyor. Ama alan adınızdaki anahtar kelimeler hala iyi bir şey olabilir çünkü potansiyel takipçilerinize sitenizin içeriği hakkında fikir verebilir. Zorunlu olmamak ile birlikte anahtar kelime kullanmanızı öneririm.

Markalaştırılabilir bir isim bulmaya çalışın!
Bir marka olarak öne çıkan bir isme sahip olmak uzun vadede çok işinize yarayabilir.

.com uzantısını tercih edin!
En üst düzey alan adları için .com uzantısı en iyi tercihtir. Bu uzantıya sahip sitelere hem insanlar hem de arama motorları diğer uzantıya sahip sitelere göre daha fazla güvenir ve daha kolay ulaşabilirliği vardır. Dolayısıyla bu uzantıya sahip bir alan adı seçmek hemen her durumda en iyi seçenektir. ‘benimki alınmıştı :)’

Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olsun
İnternette kısa ve akılda kalıcı isimler olabilir. Kısa ve akılda kalıcı bir isim seçmek Google’ın mükafatlandırmaktan kaçınmayacağı bir marka oluşturmayı kolaylaştıracaktır.

Özgün olun
Bence önemli noktalardan birtanesi budur. Alan adınızı seçerken kendiniz düşünün, Google özgün içeriği sever, bu yüzden bir marka, blog veya ürünle bağlantılı özgün bir URL’yi de sevecektir.

Tire (-) kullanmayın
Tire olan domain adları görüntü olarak çirkin görünüyor ve itibar oluşturma anlamında yetersiz kalıyor. Akılda kalıcığıda düşüreceği için sizi ararken başka sitelere girilmeside mümkün olacaktır.

İnternetteki başarınız tamamen URL’nize bağlı değil tabi, ama alan adınız birçok şeyi hem iyi hem de kötü anlamda etkileyebileceğini unutmayalım. Bu nedenle sitenizin adının ne olacağına kafa yormak için vakit ayırmaya değer.

Web siteniz için domain ve hosting konularında danışmanlık sağlayabilir, isterseniz işinizin bu kısmında sizlere hizmet sağlayabilirm.