DNS Nedir? DNS Önbellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

DNS önbelleği, internet üzerinde daha kolay gezinmenizi sağlayan çeşitli işlevlere sahiptir.

Bilgisayarınız ve internet tarayıcınız, önbelleği genelde daha sonraki benzer işlemlerde hız kazanmak için kullanır. Ancak önbellekte verileri depolanan sitelerin yapıları zamanla değişiklik gösterebilir. Bu da gereksiz/kullanılmayan birçok verinin önbelleğinizde yer kaplamasına neden olur. Buna bağlı olarak sisteminize yük olmaktan başka bir özelliği olmayan bu verileri temizlemeniz gerekir.

Öncelikle çeşitli işletim sistemleri bulunuyor ve DNS önbellek temizleme işlemleri hepsinde farklılık gösteriyor. Günümüz teknolojisinde kullanıcılar tarafından çoğunlukla üç tür işletim sistemi kulanılıyor. Bunlar Windows, MAC ve Linux işletim sistemleridir. Hepsinde DNS temizleme işleminin adımları birbirinden farklıdır ama oldukça kolaydır.

Windows DNS Silme

Windows bilgisayarınızda Başlat > Çalıştır ya da Windows + R tuş kombinasyonlarını kullanarak açılan ekrana cmd yazın ve Tamam butonuna basın. Açılan ekranda aşağıdaki komutları sırası ile uygulayın. Her komutu yazdıktan sonra enter tuşuna basmayı unutmayın.

• ipconfig /flushdns
​• ipconfig /release
• ipconfig /renew
• exit

MAC DNS Silme

Arama çubuğuna “Terminal” yazın ve açılan ekranda işletim sisteminize uygun komutları (Aşağıda) girin. Daha sonra enter tuşuna basarak DNS silme işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

► Mac OS X 10.5.1 ve daha alt sürümler; sudo lookupd –flushcache
► Mac OS X 10.6; sudo dscacheutil –flushcache
► Mac OS X 10.7, 10.8 ve 10.9; sudo killall -HUP mDNSResponder
► Mac OS X 10.10 Yosemite; sudo discoveryutil udnsflushcaches

Bu işlem sonucunda bilgisayarınızın DNS önbelleği temizlenmiş olacaktır.

Linux DNS Silme

Bilgisayarınızda root komutu ile açılan komut ekranında /etc/init.d/nscd restart yazmanız sonrasında bilgisayarınızın DNS önbelleği temizlenmiş olacaktır.İşletim sisteminin kendi ayarları üzerinden temizleme işlemi yaptıktan sonra kullandığınız web tarayıcınız ile kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. DNS önbelleği temizlendikten sonra internet hızınızda gözle görülür bir artış olacaktır.

tasarim@mvmedya.net 0536 454 49 03