Ücretsiz Ekran Kayıt Programı - Ekran Videosu

Ekran kaydetme, bazen çok iytiyaç duyulan bir işlem oluyor. Buna ihtiyaç duyan kişinin o sırada bilgisayarda bu işi yapacak bir programı yoksa düzgün bir program arayışı tam bir çileye dönüşür. Çok fazla program var ve programların lisans dertleri insana oldukça vakit kaybettirir.

Bir çok yazıda karılaşacağınız "Ücretsiz Ekran Kayıt Programları" olarak bulduğunuz OBS - ShareX  - Debut Video CaptureEzvid Apowersoft gibi programlar çoğu zaman işe yarasada çoğu zamanda kurulum sırasında problem yaşayıp sizi yine bir arayış içine sokacaktır.

Sizlerle paylaşacağım bu özellik ile üçüncü parti araçlara gerek kalmadan ekranın videosunu istediğiniz gibi kayıt edebilirsiniz. 

Halihazırda Windows 7 ile Windows 8.1 kullanıcısı olanlar için ücretsiz olarak sunulan işletim sistemi Windows 10 2019 yılında kapsamlı bir güncelleme aldı. Windows 10'da gizlenen bu işlev, üçüncü parti araçlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor!

WİNDOWS 10'DA EKRAN KAYDI NASIL YAPILIR?
Windows 10'da ekran kaydı almak için Windows+G tuş kombinasyonuna basmak gerekiyor. Bu tuş kombinasyonuna basılmasıyla birlikte aşağıdaki bir ekran açılacak.
Burada ekran kaydı özelliğini aktifleştirmeniz için onay istenir. Onay verdikten sonra çıkan çubuk ile ekran görüntüsü ve video çekebilirsiniz. Bu özellikle ekran çözünürlüğüne göre yapacağınız kayıtlar, video klasörünün içinde bulunan yakalananlar bölümüne atılır.

Genelde ihtiyaç duyulan özellikler; Mause görünmesin/görünsün sadece sistem sesleri kayıt et yada mikrofon sesini dahil et/etme gibi bir çok ayarlama ile istediğiniz gibi kaydınızı alabilirsiniz.

Windows 7 ile Windows 8.1 kullanıcı olanlar yukarıda örnek verdiğim uyugulamarı deneyebilirler. Ama Windows 10, pek çok gizli özelliğe sahip olan bir işletim sistemi. Üçüncü parti araçlara gerek kalmadan bir çok işinizi halledebilirsiniz.

 

tasarim@mvmedya.net 0536 454 49 03