ASP ile dinamik sitemap.xml oluşturmak

Bütün web sitelerine ait yazılımlarda mutlaka bulunması, kullanılması gereken önemli SEO (Search Engine Optimization) kriterlerinden biridir.
Ziyaretçiler arama motorlarında web site verilerinizi daha rahat bulur ve size ulaşabilirler.

Sitemap Nedir?
Sitemap, yani site haritası, web sitemizde yayınlamış olduğumuz içeriklere ait sayfaların linklerinin bulunduğu genellikle .xml uzantısı tercih edilen bir dosyadır. Genel bir tanımla yapacak olursak, siteye uğrayan arama motoru botlarına siteyi daha iyi bir şekilde indexlemesine rehberlik eden bir dosyadır.

Sitemap oluşturma;
Az sayfası olan bir web siteniz varsa, sitemap oluşturmanız zor olmayacaktır. Boş bir .txt belgesi açarak içerisine aşağıda örnekte verdiğim kodları yapıştırarak kendi sitenizde bulunan içerik linklerini tanımlamanız (< loc > < /loc >) ve dosyanızı .xml olarak kaydetmeniz yeterli. Örnek dosya linki aşağıda mevcut.

*Haber, Blog, Ürün bazlı yada kurumsal çok sayfalı ve sürekli güncel bilgilerin eklendiği web sitelerinde manuel olarak bu işlemi yapmak hem çok zamanınızı alacak hemde sayfalar arttıkça karışık hale gelecek.
Burada Classic ASP ile nasıl dinamik sitemap oluşturacağınızı anlatacım. Bu şekilde tek tek tanımla ile uğraşmayacak, veritabanından tüm içerikleri sitemap dosyanıza ekleyebileceksiniz.

Bir .asp doyası oluşturun. Aşağıdaki kodu kopyalayıp kaydedin. Aşağıda belirttiğim gibi ( / * .. * / ) veritabanı bağlantısı ve döngü işlemi sonrasında .asp dosyanızı çalıştırdığınızda otomatik olarak web site içeriklerinizin tamamı sitemap.xml dosyanıza eklenmiş olacak.

Her çalıştırdığınızda güncel bilgiler .xml dosyanıza eklenecek. Örnek Dosyayı buradan indirebilirsiniz (şifre:’www.mvmedya.net’)

Aşağda taglarla ilgili kısa bilgiler var.
< urlset >gerekli
Protokol kısmını referans olarak kullanılmasını sağlar.
< url >gerekli
Her bir URL girişine ilişkin ana etiket. Geri kalan etiketler, bu etiketin alt öğeleridir.
< loc >sayfanın adresi – gerekli
Sayfanın URL’si. Bu URL protokolle (http gibi) başlamalı ve sunucunuz gerektiriyorsa bir eğik çizgiyle sona ermelidir.
< lastmod >tarih – isteğe bağlı
Dosyada yapılan son değişikliğin tarihi.
< changefreq >değerler; always, hourly, daily, weekly, monthly, yearly, never – isteğe bağlı
Arama motorlarının ilgili içeriği ne kadar süre aralığında taraması gerektiğini belirtir.
< priority >varsayılan olarak 0.5 – isteğe bağlı
Değerleri 0.0’dan 1.0’a kadar uzanır.Priority değeri ne kadar büyükse o sayfanın gezinilme ihtimali de o kadar büyük olur.

tasarim@mvmedya.net 0536 454 49 03